Podkład do twarzy: jak dobrać najlepszy? Naturalny i trwały

Podkład do twarzy to dla wielu kobiet niezastąpiony kosmetyk, który musi znajdować się w ich kosmetyczce. Dzięki niemu koloryt skóry zostaje wyrównany, a niedoskonałości zakryte. Jak wybrać najlepszy, profesjonalny podkład do twarzy dla swojej skóry?
Podkład do twarzy w różnych odcieniach
Źródło:123RF
Spis treści

Podkład do twarzy - niezastąpiony kosmetyk

Wbrew pozorom, dobór podkładu do twarzy nie jest wcale prostą sprawą. Pod uwagę należy wziąć bowiem nie tylko rodzaj cery, ale także jej koloryt oraz efekty, na jakich nam zależy. Podkład może bowiem mieć mocniejsze lub słabsze krycie, matowić lub rozświetlać cerę, nawilżać ją, a nawet mieć działanie antybakteryjne. Odcienie z kolei posiadają żółtawe lub różowawe zabarwienie. Wybór produktów dostępnych w perfumeriach i drogeriach jest ogromny.

Podkład z pompką lub gąbkowym aplikatorem, o rzadszej lub gęstszej konsystencji… Co wybrać, aby być zadowolonym i wykorzystać kosmetyk do ostatniej kropli? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kosmetycznych zakupów.

Jak dobrać podkład do twarzy?

Jak wybrać dobry podkład do twarzy? Pierwsza kwestia to prawidłowe określenie odcienia naszej cery. Zacznijmy od sprawdzenia czy posiada ona ciepły, czy zimny odcień. W tym celu można przyłożyć do twarzy biały materiał lub kartkę papieru. Jeśli w tym połączeniu buzia będzie wydawać się różowawa lub niebieskawa, będzie to oznaczać, że jej odcień jest chłodny. Jeśli zaś cera wyda się żółta lub złota, będzie to znak, że jej tonacja jest ciepła. Osoby o chłodnym odcieniu skóry powinny wybierać podkłady beżowe z domieszką różu, a posiadaczki cery ciepłej - kosmetyki w odcieniach żółci lub złotego brązu. 

Kolejny krok to już dobranie odpowiedniego nasycenia koloru. Należy uważać, by podkład nie był zbyt jasny ani za ciemny - wówczas będzie wyraźnie odcinał się od reszty ciała, a to stworzy nienaturalny efekt. Testując na skórze różne odcienie, warto rozsmarować niewielkie ilości produktów w okolicy żuchwy i szyi, a następnie sprawdzić w jakim stopniu stapiają się one z cerą.

Podkład do twarzy a typy cery

Nie można zapomnieć o tym, aby podkład był także odpowiednio dobrany do potrzeb naszej cery. Posiadaczki cery suchej powinny postawić na nawilżający podkład do twarzy. Dobrze sprawdzi się u nich także kosmetyk o działaniu rozświetlającym, warto jednak sprawdzić czy posiada on w składzie substancje nawilżające skórę. 

Posiadaczki cery tłustej lub mieszanej z reguły najbardziej zadowolone są z trwałych podkładów do twarzy o działaniu matującym. Dzięki temu, że kontrolują one wydzielanie sebum, cera długo pozostaje matowa i nie świeci się w miejscach takich jak czoło czy nos. Jeśli nasza skóra potrzebuje odżywienia, wybierzmy podkład z witaminą E w składzie. Obecnie wiele kosmetyków do makijażu twarzy zawiera substancje o działaniu pielęgnacyjnym, warto zatem zwrócić na to uwagę.

Naturalny podkład do twarzy

Osoby, który cenią sobie kosmetyki z wysoką zawartością składników pochodzenia naturalnego bez problemu powinny znaleźć na rynku podkład o takich właściwościach. Najlepszą propozycją będzie dla nich mineralny podkład do twarzy

To kosmetyk zrobiony z występujących w przyrodzie minerałów, które w procesie produkcji są czyszczone, mielone i wzbogacane pigmentami w celu uzyskania wielu odcieni, odpowiednich dla różnych karnacji. Dzięki temu, że w składzie podkładów mineralnych próżno szukać substancji chemicznych takich jak alkohol czy parafina, są to kosmetyki wprost idealne dla osób o cerze wrażliwej, trądzikowej bądź dotkniętej innymi problemami dermatologicznymi. Podkład mineralny najczęściej przybiera formę pudru, który nakłada się na twarz pędzlem o krótkim, gęstym włosiu - najlepiej tak zwanym pędzlem kabuki. Krycie takiego produktu można stopniować, nakładając jego cienkie warstwy aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Jak zrobić podkład do twarzy?

Osoby, które lubią wytwarzać kosmetyki w domowym zaciszu z pewnością ucieszy fakt, że podkład mineralny można wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych do tego składników. Co ciekawe, w sklepach internetowych znajdziemy gotowe pakiety do samodzielnego stworzenia podkładu mineralnego. Ich cena to około 30 zł. 

W komplecie znajdziemy m.in.:

  • dwutlenek tytanu, 
  • tlenek cynku, 
  • mikę, 
  • alantoinę, 
  • a także pigmenty o różnych barwach. 

Zwykłego podkładu w płynie (np. matującego) lepiej nie robić samodzielnie. Dobrej jakości kosmetyki znajdziemy w drogerii już w cenie 20-30 zł, warto zatem zainwestować w gotowe, sprawdzone produkty.

Podkład do twarzy na lato

Latem, podczas upałów, często nie chcemy wykonywać pełnego makijażu każdego dnia. Jeśli jednak szukamy kosmetyku, który wyrówna koloryt naszej cery, możemy postawić na lekko kryjący podkład (najlepiej z filtrem SPF) lub krem BB. Krem BB, zwany też kremem koloryzującym to swego rodzaju połączenie kremu do twarzy z podkładem.

Popularne zwłaszcza w Japonii i Korei kosmetyki często posiadają bardzo wysoki filtr (np. SPF 50), dzięki czemu wprost idealnie nadają się na lato. Ich lekkie formuły sprawiają, że ich nakładanie i noszenie w ciągu dnia jest bardzo komfortowe, a makijaż z ich wykorzystaniem wygląda bardzo naturalnie. Kremy BB są tworzone z myślą o różnych karnacjach i typach skóry, dlatego dobranie odpowiedniego produktu tego rodzaju nie powinno stanowić problemu.

Bibliografia

  • Brown B., “Perfekcyjny makijaż”, Łódź 2011, ISBN: 978-83-7579-195-2
  • Grzelakowska-Kostoglu E., “Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu”, Kraków 2015, ISBN: 978-83-240-3549-6
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Kolorowy tusz do rzęs - jak dobrać pasujący do koloru oczu?
Kobieta umalowana kolorowym tuszem do rzęs
Podobne artykuły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis