Mycie włosów odżywką - jakie daje efekty? Jaką wybrać?

Mycie włosów odżywką to metoda, która sprawdzi się przede wszystkim u posiadaczek włosów zniszczonych, wymagających silnego odżywienia. Nie każdy kosmetyk będzie się jednak do tego nadawał. Jaką odżywką myć włosy i jakich efektów się wówczas spodziewać?
Kobieta myje włosy odżywką
Źródło:123RF
Spis treści

Dla kogo mycie włosów odżywką?

W przeciwieństwie do wielu szamponów do włosów, odżywki nie zawierają detergentów odpowiedzialnych za pienienie się kosmetyku. Substancje te mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy, ponieważ pozbawiają ją naturalnej ochronnej warstwy lipidowej. Używane zbyt często doprowadzają także do puszenia się i odwadniania włosów. 

Warto pamiętać, ze piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Mycie włosów odżywką to zatem metoda bardziej przyjazna dla skóry głowy, jak i kosmyków, ponieważ nie doprowadza do ich przesuszenia. Osoby z tendencją do przetłuszczania powinny jednak uważać na ten sposób - znacznie lepiej sprawdza się on przy skórze suchej oraz włosach zniszczonych, łamiących się i wymagających silnego odżywienia.

Mycie włosów metodą OMO

OMO to jedna z dwóch metod mycia włosów odżywką. Jej nazwa to skrót od słów Odżywka-Mycie-Odżywka. Sposób ten polega na wstępnym oczyszczeniu włosów odżywką, następnie umyciu skóry głowy szamponem oraz ponownym nałożeniu odżywki. Dzięki dwukrotnemu zastosowaniu odżywki, włosy zostają zabezpieczone przed negatywnym działaniem znajdujących się w szamponie detergentów, a co za tym idzie przed matowieniem, puszeniem się i przesuszeniem. 

Regularne korzystanie z metody OMO regeneruje włosy, dlatego sposób ten powinny wypróbować osoby często poddające się zabiegom fryzjerskim takim, jak koloryzacja czy stylizacja na ciepło.

Mycie włosów OMO krok po kroku

  1. Zwilż włosy, po czym nałóż na całą ich długość wybraną odżywkę. Jeśli masz problem z łamiącymi się i rozdwajającymi końcówkami, skoncentruj się zwłaszcza na nich.
  2. Bez spłukiwania znajdującej się na długości włosów odżywki, wmasuj w skórę głowy ulubiony szampon. To właśnie u nasady włosów znajduje się najwięcej zanieczyszczeń, a także wydzielane przez gruczoły łojowe sebum, dlatego wystarczy skupić się na tych partiach. Jeśli masz skłonności do podrażnień, wybierz naturalny szampon bez SLS, SLES, parabenów i silikonów w składzie. Przed nałożeniem go na skórę głowy, warto go odrobinę rozwodnić i spienić w dłoniach.
  3. Spłucz szampon i odżywkę, po czym nałóż na włosy odżywkę jeszcze raz. Trzymaj ją przez czas wskazany przez producenta na opakowaniu, po czym spłucz. Na końcu warto zmienić strumień wody na chłodny - pozwoli to domknąć łuski włosów, dzięki czemu będą one bardziej gładkie i błyszczące.

Mycie głowy odżywką - podstawowa metoda

Mycie głowy metodą OMO przynosi dobre efekty, jednak jest dość czasochłonne. Właśnie dlatego niektóre panie myją włosy całkowicie zastępując szampon odżywką. Mycie przebiega wówczas tak, jak z użyciem tradycyjnego szamponu. Stosując tę metodą warto od czasu do czasu umyć głowę zwykłym szamponem (najlepiej z SLS), który dokładnie oczyści skórę głowy. Za każdym razem należy pamiętać 
o dokładnym spłukaniu odżywki z włosów u ich nasady - pozostałości kosmetyku sprawią, że włosy będą oklapnięte i sprawią wrażenie tłustych.

Jaką odżywkę do mycia włosów wybrać?

Korzystając z metody OMO można stosować jedną lub dwie różne odżywki. Jeśli zdecydujemy się na dwa produkty, wówczas odżywka używana jako pierwsza powinna być bez silikonów w składzie. Druga odżywka niech będzie natomiast bogata w substancje odżywiające. 

Raz na jakiś czas można również zastąpić ją maską do włosów. Odżywka do mycia włosów powinna zawierać jeden z łagodnych detergentów, np.    Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride lub Benzalkonium Chloride - najlepiej, jeśli będzie się on znajdował wysoko w składzie. Składniki takie jak parafiny, proteiny czy oleje mineralne powinny natomiast znajdować się na jego końcu, są one bowiem ciężkie do zmycia i mogą obciążać włosy.

Odżywka myjąca do włosów

Mycie włosów odżywką stało się tak popularne, że producenci kosmetyków zaczęli wprowadzać do sprzedaży specjalne odżywki myjące. Produkty te posiadają kremowe, delikatnie myjące formuły, które jednocześnie oczyszczają skórę głowy i dogłębnie odżywiają włosy, nadając im miękkości i blasku. Wysoko w składach tego rodzaju kosmetyków znajdują się kondycjonery włosów czy nawilżający panthenol.

Mycie włosów bez szamponu - inne metody

Mycie włosów odżywką to nie jedyna metoda mycia włosów bez użycia szamponu. Jednym z domowych sposobów jest mycie włosów sodą oczyszczoną - nie należy robić tego jednak częściej niż 2-3 razy w miesiącu, ponieważ soda mocno wysusza zarówno włosy, jak i skórę głowy. Powoduje również wypłukiwanie się barwnika w przypadku włosów farbowanych. Sodę oczyszczoną do mycia włosów powinny wykorzystywać osoby borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, czyli te, u których raczej nie sprawdzi się mycie odżywką.

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!