Co to znaczy cera problematyczna?
Cera problematyczna to taki rodzaj skóry, który należy traktować w szczególny sposób. Osoba z problemami skórnymi może np. chorować na trądzik, może mieć skłonności do pękania naczynek krwionośnych (cera naczynkowa), czy do tworzenia się przebarwień. Z taką skórą należy postępować w wyjątkowy sposób, zwłaszcza jeśli zamierzamy wystawiać ją na słońce. Promienie słoneczne, zwłaszcza UV, mogą bowiem zaostrzyć problemy skórne lub wywołać je. Co więcej, skóra nie chroniona właściwie przed promieniami słonecznymi szybciej zaczyna się starzeć, przebarwiać, matowieć, szczególnie jeśli stanowi szczególne wyzwanie pielęgnacyjne.
Jeśli na skórze występują przebarwienia, czy pojawia się trądzik powinno się stosować lekkie, nie obciążające i nie tłuste kremy, które będą się ładnie wchłaniać. Dobrze żeby kosmetyki do twarzy miały jak najbardziej naturalny skład, powinny zawierać na etykiecie kwas hialuronowy. Przed nałożeniem kremu na twarz powinno się oczyścić skórę płynem micelarnym i tonikiem. Oba produkty powinny być delikatne. Jeśli chodzi o krem z filtrem do twarzy to w przypadku cery problematycznej powinno się stosować wysoką ochronę przed słońcem.
Czy osoby z cerą problematyczną powinny się opalać?
Niedawne doniesienia naukowców z Georgetown Uniwersity Medical Center mówią o tym, że opalanie wzmacnia system odpornościowy oraz że wspomaga terapię nowotworową. Oczywiście mowa jest o zdrowym opalaniu, czyli takim podczas którego zabezpieczamy skórę kremem z odpowiednim filtrem.
Osoby, które mają kłopoty z przebarwieniami skórnymi oraz z trądzikiem mogą korzystać z kąpieli słonecznych, jednak powinny robić to z umiarem i z odpowiednią ochroną, czyli stosując krem do twarzy z filtrem 50, czy balsam do opalania z właściwą ochroną przeciwsłoneczną (najlepiej SPF 50, a co najmniej 30). Ponadto warto nosić na słońcu nakrycie głowy, a w godzinach największego operowania promieni słonecznych, czyli między 12 a 14:00 chować się do cienia.
Jeśli osoba z trądzikiem, czy też przebarwieniami dodatkowo ma bardzo jasną karnację i nawet krótki pobyt na słońcu kończy się u niej ognistoczerwonymi plamami na skórze, powinna unikać ekspozycji na słońce. Przed każdym wyjściem na słońce musi ona posmarować się preparatem na opalanie z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.
Jaki krem z filtrem będzie najlepszy do cery problematycznej?
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami czy też z kłopotami trądzikowymi nie powinien być tłusty i trudny do wsmarowania w ciało. Najlepiej żeby był to krem z filtrem 50 do twarzy, jak i do reszty ciała, w zależności od tego czy problem skórny dotyczy również innych poza twarzą części ciała.
Niewątpliwie taki rodzaj przeciwsłonecznej ochrony będzie też najlepszy, jeśli na zewnątrz panują upały lub kiedy wybieramy się na egzotyczną, gorącą wyspę.
Preparaty do cery problematycznej i wrażliwej powinny być lekkie, świetnie jeśli uda się znaleźć takie o konsystencji żelu, pianki, czy mgiełki. Osobom z problematyczną skórą poleca się także filtry mineralne, czyli fizyczne. Kosmetyki do opalania w tym przypadku nie powinny zawierać sztucznych barwników, parabenów, alkoholu i innych nienaturalnych komponentów, które mogą spowodować podrażnienie skóry.
Krem z filtrem UV do twarzy można łączyć z codziennym kremem do pielęgnacji, wówczas łatwiej taką miksturę będzie można rozprowadzić po twarzy.
Jak używać kremu z filtrem do cery problematycznej?
Najważniejsze jest regularne stosowanie kremu z filtrem. Pierwszy raz przed wyjściem na słońce należy nałożyć krem do twarzy z filtrem 50 na około pół godziny przed plażowaniem. Nie warto oszczędzać jeśli chodzi o ilość nakładanego kosmetyku. Więcej powinno się go nałożyć na bardziej wystające części ciała, jak nos, czy płatki uszu. Tę procedurę powinno się powielać mniej więcej co dwie godziny. Natomiast jeśli pływamy w wodzie, czy schładzamy się pod prysznicem, to po każdej z tych czynności powinniśmy znów posmarować się kremem z filtrem. Jeśli mamy tendencje do wzmożonego pocenia się również powinniśmy częściej powtarzać aplikowanie balsamu do opalania na skórę.
Zanim nałożymy jednak wybrany krem z filtrem do twarzy powinniśmy oczyścić cerę delikatnym płynem micelarnym oraz tonikiem przeznaczonym do cery trądzikowej bądź do cery z przebarwieniami, potem lekko wmasować w skórę twarzy krem do dziennej pielęgnacji. Jak kosmetyk się wchłonie, używamy kremu ochronnego z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.
Jak postępować z cerą problematyczną?
Mając problemy skórne warto być pod opieką fachowca, np. dermatologa, czy kosmetologa, który zdiagnozuje dolegliwość, wskaże czynniki mogące stanowić przyczynę kłopotów z cerą i zaleci odpowiednie postępowanie. Tak naprawdę to do niego należałoby zwrócić się z pytaniem czy można wystawiać problematyczną skórę na słońce, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami. Być może specjalista sam poleci kosmetyk ochronny przed promieniami UV (np. krem z filtrem do twarzy do cery trądzikowej), który będzie najskuteczniejszy dla danej cery i typu problemu.
Z pewnością warto też przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej składniki, które mogą wywoływać lub pogłębiać kłopoty ze skórą.
Czytaj:
- Witamina D3 - dawkowanie i zalecane normy
- Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?
- Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?