Jak powinno się postępować po opalaniu?
Wystawiając ciało na intensywne słońce podczas opalania musimy pamiętać o nakładaniu na skórę kosmetyków chroniących ją przed promieniami ultrafioletowymi. Nie zabezpieczając skóry przed światłem słonecznym ryzykujemy wystąpieniem poparzeń skórnych, przyspieszeniem procesu starzenia się naskórka oraz zachorowaniem na różne odmiany raka skóry.
Równie ważne jak przygotowanie skóry do opalania jest postępowanie ze skórą po ekspozycji ciała na słońce. Po powrocie z plaży czy z innego miejsca, w którym oddawaliśmy się kąpielom słonecznym powinno się wziąć letni prysznic i zmyć z ciała słoną lub chlorowaną wodę, pot, piasek oraz resztki preparatów, którymi traktowaliśmy skórę podczas pobytu na słońcu. Pamiętając o tym, że skóra może być podrażniona po długotrwałym pobycie na słońcu należy bardzo delikatnie osuszyć ciało miękkim ręcznikiem. Kiedy ciało jest jeszcze nieco wilgotne powinno się łagodnie nałożyć na skórę krem po opalaniu i pozostawić do wchłonięcia. Warstwa tego produktu nie powinna być skąpa, a jeśli kosmetyk nie ulegnie całkowitemu wchłonięciu, można ostrożnie ściągnąć jego nadmiar miękką chusteczką higieniczną.
Jeśli osobno będzie używany krem do twarzy po opalaniu, także uprzednio trzeba zmyć z twarzy wszelkie nieczystości. Najlepiej wykonać tę czynność przy użyciu płynu micelarnego oraz toniku do twarzy, po czym wklepujemy w skórę twarzy preparat po opalaniu.
Obu preparatów powinno się używać podczas urlopu, a nawet do kilku tygodni po powrocie z wakacji.
Jaki jest najlepszy krem po opalaniu?
Jaki zatem powinien być najlepszy krem po opalaniu? Taki kosmetyk powinien spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim musi koić podrażnioną gorącem skórę, ponadto powinien ją nawilżać oraz odżywiać i regenerować. Niektóre preparaty po opalaniu posiadają dodatkowo właściwości podtrzymujące zdobytą opaleniznę oraz brązujące, czyli sprawiające, że ciało wciąż wygląda jak pogłaskane przez słońce.
Dobry krem po opalaniu w swoim składzie powinien zawierać substancje łagodzące ewentualne podrażnienia skórne, nawilżające, natłuszczające, przeciwutleniające oraz regenerujące. Przechodząc do konkretów wybierając kosmetyk po opalaniu powinniśmy zwracać uwagę by na etykiecie widniały takie składniki jak m.in.:
- kwas hialuronowy,
- mocznik,
- olej arganowy,
- olej kokosowy,
- olej z wiesiołka,
- masło shea,
- lipidy,
- aloes,
- panthenol lub alantoina
oraz przeciwstarzeniowe i niwelujące działanie wolnych rodników witaminy: A, E i C. Oczywiście nie wszystkie wymienione komponenty muszą się znaleźć jednocześnie w produkcie po opalaniu aby był on skuteczny. Ważne aby specyfik eliminował uczucie suchości, ściągania, szorstkości oraz pieczenia skóry.
Jaki powinien być krem po opalaniu na oparzenia?
Jeśli pomimo ochrony skóry w postaci środka z filtrem skóra uległa poparzeniu lub jest mocno podrażniona, należy zadziałać silniej aplikując na nią krem po opalaniu na oparzenia.
Taki krem chłodzący po opalaniu powinien zawierać takie składniki jak panthenol, czy alantoina. Z naturalnych produktów poleca się stosowanie aloesu. Jeśli nie ma możliwości przygotowania świeżego soku z liścia aloesu wystarczy nałożenie grubej warstwy gotowego aloesu z apteki. Można też zastosować maści i żele apteczne na poparzenia, które oprócz jednego z wyżej wymienionych komponentów zawierają np. witaminę A i wazelinę.
Jeśli potrzebujemy natychmiastowego ukojenia, a akurat nie mamy pod ręką preparatu na oparzenia można posiłkować się maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem. Podobne działanie wykazują także m.in. pokrojone w plastry pomidory i ziemniaki (uprzednio schłodzone w lodówce), soda oczyszczona wymieszana z wodą oraz kremy lub pianki do golenia.
Takiej skóry nie wolno wystawiać na słońce, zatem należy przebywać w cieniu okrywając się przewiewnymi ubraniami, ponadto trzeba zrezygnować z wizyt w solarium oraz z peelingów.
Jeśli oprócz zaczerwienienia na skórze pojawią się bąble, gorączka, dreszcze, bóle i zawroty głowy, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub na pogotowie.
Co powinien mieć krem po opalaniu dla dzieci?
Także skórą najmłodszych należy się odpowiednio zająć zarówno przed, podczas, jak i po wystawianiu jej na promienie słoneczne.
Krem po opalaniu dla dziecito produkt, który powinien się znaleźć w bagażu wakacyjnym. Produkt ten powinien łagodnie koić skórę dziecka, nawilżać ją oraz pozostawiać na niej warstwę ochronną, zabezpieczającą ciało przed kolejnymi kąpielami słonecznymi. Poleca się stosować panthenol dla dzieci w formie pianki do ciała i buzi. Prowitamina B5 powinna znaleźć się w każdym dobrym kosmetyku po opalaniu dla najmłodszych. Dodatkowo możemy doszukiwać się w ich składzie np. syropu kukurydzianego, oleju z awokado, masła shea oraz witaminy E.
Preparaty do opalania nakłada się dzieciom w obfitej ilości i często, nawet co 1-1,5 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, czy tarzaniu się w piasku. Nie należy też żałować preparatu nawilżającego i chłodzącego po opalaniu. Najpierw jednak trzeba obmyć skórę dziecka pod prysznicem. Woda nie powinna być gorąca.
Na maluchy trzeba zwrócić uwagę szczególnie po powrocie z plaży. Jeśli ich skóra jest rozgrzana, czerwona, zaczynają się na niej pojawiać pęcherze, dziecko skarży się na bóle głowy, nudności, ma gorączkę, czy jest podejrzanie senne i otępiale, należy natychmiast udać się po pomoc lekarską. Może się bowiem okazać, że malec nabawił się nie tylko poparzenia słonecznego, ale też udaru słonecznego.
Jaki krem po opalaniu do twarzy?
Krem po opalaniu do twarzy powinien być lekko wklepywany w skórę twarzy. Czynność tę powinno się robić po uprzednim oczyszczeniu skóry twarzy odpowiednimi preparatami, takimi jak tonik oraz płyn micelarny. Po nałożeniu preparatu na twarz należy odczekać aż się wchłonie, co zajmuje z reguły kilka minut.
Jaki krem po opalaniu będzie najskuteczniejszy do zastosowania na twarz? Z pewnością musi on być głęboko nawilżający, łagodzący uczucie ciągnięcia naskórka, tuszujący zaczerwienie, regenerujący i odżywczy. Dobrze jeśli taki kosmetyk pozostawia na skórze twarzy ochronny film, który będzie działał jak delikatny bloker podczas kolejnej ekspozycji na słońce.
- Filtry mineralne – kremy dla dzieci, niemowląt i dorosłych
- Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
- Krem z filtrem pod makijaż czy podkład lub fluid ochronny?
- Balsam po opalaniu utrwalający opaleniznę, chłodzący