Do czego służy irygator do nosa?
Irygator do nosa stanowi świetny sposób na pozbycie się kataru, w tym nieżytu siennego. Co więcej, urządzenie to:
- pomaga zwalczyć stan zapalny zatok,
- przeciwdziała kaszlowi,
- usuwa bakterie, patogeny, kurz i inne drobnoustroje chorobotwórcze z nosa,
- gwarantuje potrzebną środowisku wewnątrznosowemu wilgoć,
- zwalcza objawy alergii.
Korzystanie z irygatora nosowego to także przejaw profilaktyki zdrowych i czystych górnych dróg oddechowych. Podsumowując irygator do nosa służy do płukania nozdrzy, by były udrożnione.
Jak wygląda irygator do nosa?Jest to niewielki aparat z wbudowanym pojemnikiem na płyn do irygowania oraz specjalną końcówką, którą wsuwa się do dziurki nosowej. Większość urządzeń dysponuje kilkoma końcówkami o różnych wielkościach, po to by z urządzenia mogło korzystać więcej domowników: od kilkulatków po osoby dorosłe.
W ofercie aptecznej występują też zestawy do płukania nosa, składające się np. ze specjalnej butelki do irygacji oraz kompletu płynów, którymi przepłukuje się nozdrza. Można też spotkać przyrząd wyglądem przypominający dzbanek lub czajniczek z wydłużoną szyjką, którą umieszcza się w dziurce nosa, by przepłukać nozdrza.
Domowym wariantem irygatora może natomiast być zwykła plastikowa butelka po wodzie, najlepiej z dzióbkiem.
W jaki sposób irygować nos?
Irygacja, czyli płukanie nosa nie stanowi skomplikowanej czynności. Polega ona na tym, że wybraną, dopasowaną do wielkości nozdrza końcówkę umieszcza się w jednej dziurce, wpompowuje do tego nozdrza płyn do irygacji, a drugą dziurką się go wypuszcza.
Aby poprawnie wykonać ten „zabieg”, należy stanąć nad umywalką lekko przekrzywiając głowę w stronę jednego barku, tak żeby nozdrze, do którego będziemy wlewać ciecz znajdowało się nad drugą dziurką nosową. Następnie należy wykonać analogiczną czynność na drugą stronę. Pomiędzy jedną, a drugą aplikacją warto oczyścić nos, tak samo ważne jest usunięcie pozostałości płynu z nosa po wykonaniu całej procedury.
Nie powinno się połykać płynu podczas irygacji. Jeśli ciecz dostanie się do gardła, należy ją wypluć.
Płukanie nosa w przypadku gdy doskwiera problem np. laryngologiczny lub alergiczny powinno mieć miejsce co najmniej 2 razy dziennie lub tak często jak zaleci lekarz, jednak nie mniej niż raz dziennie, najlepiej rano. Profilaktycznie można płukać nos 2-3 razy w tygodniu.
Należy pamiętać aby nie stosować irygatora zbyt późno, najlepiej użyć go po raz ostatni co najmniej godzinę przed snem. Irygacja nie powinna być wykonywana też bezpośrednio po jedzeniu.
Czym można irygować nos?
Irygator do nosa i zatok, niezależnie od tego jaki rodzaj sprzętu użyjemy, można napełnić letnią wodą z domieszką zwykłej soli kuchennej lub soli morskiej (na około 500 ml wody używa się pół płaskiej łyżeczki soli).
Bezpieczniej jest jednak skorzystać z gotowych zestawów do irygacji, dzięki którym zawartość saszetki czy ampułki miesza się z wodą o temperaturze pokojowej, gotową mieszankę wlewa się do pojemnika irygatora i aplikuje po kolei do nozdrzy. Z reguły 1 lub 2 saszetki rozpuszcza się w około 230 ml wody, miesza i aplikuje do nosa.
Irygację można również wykonać gotowymi ampułkami, np. izotonicznymi, hipertonicznymi, z kwasem hialuronowym, itp.
Wybrany płyn aplikujemy po kolei do nozdrzy mając otwarte usta, w żadnym razie nie powinniśmy odchylać głowy do tyłu. Nie iryguje się nosa jeśli obie jego dziurki są całkowicie niedrożne.
Po wykonaniu irygacji pozostały w irygatorze płyn należy wylać, dokładnie umyć pojemnik lub butelkę (jednak nie w zmywarce, ani nie przy użyciu chemicznych detergentów, najbezpieczniej jest wykonać to zwykłą wodą), osuszyć, tak by urządzenie było gotowe do kolejnego płukania nosa i zatok.
Jaki irygator do nosa wybrać?
Sprzętu do płukania nozdrzy oraz zatok jest bardzo wiele. Od wspomnianych urządzeń ze specjalnym pojemnikiem na płyn, końcówkami, itp., poprzez zestawy do płukania zatok oraz dzbanki do irygacji, kończąc na zwykłej butelce PET.
Różnią się one między sobą ceną, kolorystyką, wagą, itp. Wybór należy do klienta.
Kolejnym produktem służącym do płukania nosa oraz zatok jest irygator do nosa dla dzieci. Można zakupić taki wyrób, który będzie mniejszy, lżejszy i poręczniejszy dla dziecka od aparatu do irygacji dla dorosłych.
Warto wiedzieć, że są też na rynku uniwersalne irygatory, które zawierają kilka końcówek, które można dostosować do wieku oraz wielkości nosa użytkownika, a wśród nich są także końcówki przeznaczone dla dzieci.
Czy dzieciom można płukać nos irygatorem?
Irygator do nosa dla dzieci również może występować w różnych postaciach: urządzenia, butelki z atomizerem, zestawu do płukania, dzbanuszka, itp. Płukanie nosa oraz zatok może być wykonywane przez dziecko, które ukończyło 4 lata ale zawsze pod opieką osoby dorosłej, zwłaszcza na początku stosowania produktu. Warto podkreślić, że irygacja jest bezbolesna, zatem dzieci nie powinny podchodzić do tej czynności z lękiem.
U młodszych dzieci nie zaleca się stosowania irygatora jako takiego. Irygację może natomiast przeprowadzić lekarz, jeśli uzna to za konieczne. Swoisty irygator do nosa dla niemowląt to pospolita gruszka, którą można usunąć nieczystości i katar.
Ponadto u maluszków można stosować m.in. tzw. fridę do nosa (to aspirator służący do odsysania nieżytu nosowego), inhalacje, preparaty donosowe przepisane przez pediatrę (np. sól fizjologiczną, roztwór soli morskiej).
Stosowanie irygacji u dzieci przyspiesza pozbycie się kataru, usuwa bakterie, wirusy oraz alergeny, pomaga wyleczyć stany zapalne zatok, zwalcza obrzęk śluzówki nosa oraz zapewnia właściwą higienę nosa